O zespole

20 lat z „Równicą”

5 września 2015, w sobotnie popołudnie, w wypełnionym po brzegi ustrońskim amfiteatrze rozpoczął się koncert jubileuszowy Estrady Regionalnej „Równica” z Ustronia.

Przygotowania do niego zaczęły się dużo wcześniej. Już w Łomnej, w lipcu, podczas obozu szkoleniowego, pani Renata Ciszewska zaczęła ćwiczyć z młodzieżą i dziećmi elementy do programu jubileuszowego i myśleć, jak go podzielić na dożynki, które zawsze są uroczyste i na jubileusz.

Ale jak zawsze, romantyczna głowa pani Reni, zapatrzona w wysmukłe świerki beskidzkie, w księżyc odbijający się w strumieniu, wszystko obmyśliła i ułożyła. Tak jak to, że na finał koncertu będzie pieśń „Ej, wiedzom, górole wiedzom…”

Ten romantyzm, dziś tak rzadki , a tak ważny przecież w naszym życiu, udziela się wszystkim. Cała „Równica” podczas pełni, czy nowiu spogląda w księżyc i nuci o miłości górala do góralki, o wędrówce Jasia, o łzach Kasi, o tęsknocie za wolnością małego pastuszka. Wrażliwość na piękno natury, na dźwięk skrzypiec, na głos ptaków i śpiew człowieka – to wartości, które wpaja członkom zespołu pani Renia od lat 20. Te wartości są podstawą tego, czym „Równica” od lat 20 zachwyca publiczność i co zobaczyliśmy 5 września na scenie amfiteatru – a zobaczyliśmy żywioł, radość, dynamikę, młodość i jednocześnie perfekcję ruchu, świadomość tego, o czym się śpiewa i tańczy. Nasze oczy napawały się feerią świateł, dynamicznych obrazów i barwnych strojów, nasze uszy drgały od wielości głosów i harmonii dźwięków.

Po Łomnej, w sierpniu przyszedł czas na gorące (40◦C) i mordercze próby – grupy koncertującej, maluchów i starszyzny, a potem wszystkich razem! W sumie ponad 60 osób! Jak ich wszystkich zmieścić na scenie, jak ustawić, żeby to był zespół a nie tłum, jak pokazać umiejętności wszystkich i każdego z osobna? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi rodziły się w bólu i pocie wielogodzinnych prób.

Jednak wszyscy zdali egzamin na scenie przed publicznością, która wielokrotnie dawała wyraz swojemu zachwytowi i wzruszeniu gromkimi brawami na stojąco.

Okazało się podczas przygotowań do jubileuszu, że „Równica” sięga daleko poza sam występujący człon, że z radością wracają do wspomnień byli członkowie zespołu, ze ponadto chcą żywo uczestniczyć w próbach , czerpać radość z bycia razem i życia zespołu, ale też dawać z siebie. To oni najbardziej bali się koncertu, ci z wieloletnim stażem! Najmłodsza grupa była najbardziej zaaferowana i nie mogła doczekać się wejścia na scenę, koncertujący człon – skoncentrowany.

Każda z grup zaprezentowała się podczas koncertu ze swoim programem, był także program wspólny. W efekcie widzowie obejrzeli cały przekrój bogatego repertuaru, od utworów śpiewanych 20 lat temu po nowe tańce i pieśni takie jak „Karczmarka” czy „Szołtyska” i nieodmiennie prezentowane „Zasiali górale” i „U stóp Czantorii”.

Wszyscy – od najmłodszego do najstarszego członka zespołu – wiedzieli, czuli, że biorą udział w czymś doniosłym, tworzą coś wyjątkowego, co zdarza się raz.

Publiczność i goście (mimo obaw) nie zawiedli. Tłumnie przybyli na amfiteatr i żywo reagowali na to, co działo się na scenie. Na najwytrwalszą publiczność czekał tort ufundowany przez Urząd Miasta Ustroń.

Wielką radość sprawił nam swoją obecnością i króciutkim występem zaprzyjaźniony zespół „Kościerzyna”. Jego członkowie przejechali setki kilometrów z pięknych Kaszub, aby złożyć życzenia „Równicy”.

Nie zabrakło także włodarzy Miasta Ustroń, Powiatu Cieszyńskiego, Urzędu Marszałkowskiego, a nawet przedstawicieli Parlamentu – ich obecność dodała koncertowi splendoru. O wstawiennictwo Opatrzności zadbali księża ustrońskich kościołów. Profesor Daniel Kadłubiec, spojrzawszy fachowym okiem na koncert – skonstatował –„ rzecz artystycznie doskonała!” Gorąco gratulował pan Józef Swakoń z Macierzy Ziemi Cieszyńskiej. Gratulacje składali także nasi dobrodzieje, a wśród nich szczególnie pan Zbigniew Legierski i pan Michał Bożek z małżonką, no i strażacy, którzy z życzeniami cierpliwie czekali do końca.

Za dwadzieścia lat krzewienia i rozsławiania kultury i tradycji Śląska Cieszyńskiego „Równica” otrzymała Złotą Honorową Odznakę Za Zasługi dla Województwa Śląskiego przyznawaną przez Sejmik Województwa Śląskiego. To dla wszystkich – byłych i obecnych – członków zespołu oraz jej szefowej wielki honor i radość.

Z przygotowaniami do jubileuszu zbiegło się wydanie nowej płyty, na którą długo czekała publiczność. Zespół pracował nad płytą od 2013 roku! Powstała rzecz niezwykła, bo prócz pięknie wykonanych pieśni ludowych, znalazła się tu kompozycja Józefa Skrzeka pt. „Serce górala”; słowa do niej napisał Marek Probosz; oraz liryczna pieśń „Moja matko”.

Zresztą płyty były już wcześniej, bo, jak mówi pani Renia, trzeba przekazać potomnym, trzeba utrwalić piękno krajobrazu, bogactwo tradycji i obyczaju. Członkowie „Równicy” zawsze tę potrzebę rozumieli i potrafili oddać swoim śpiewem i tańcem, swoimi uczuciami.

Ostatnio wydana płyta to już 4 z cyklu „A hańdownych czasów żodyn już nie wróci…”. Poza tym „Równica” nagrała dwa filmy o tematyce regionalnej oraz kolędy i pastorałki beskidzkie. Dorobek godny profesjonalistów!

Kto tworzył i tworzy „Równicę”?

Tworzą ją ludzie ze swoimi radościami i smutkami, swoją codziennością, jednak pełni pasji i miłości do tradycji, do pieśni i tańca, które dzięki nim – zarówno dorosłym, jak i dzieciom – nie są tylko wspomnieniem przeszłości, ale są żywą kulturą, mieniającą się, migotliwą, radosną.

A jak się zaczęło, jak było i jest najlepiej wie pani Renata Ciszewska, od początku kierownik artystyczny i choreograf zespołu, dusza i serce tego, czym „Równica” była, jest i będzie. Perfekcyjna romantyczka, miłośniczka piękna, człowiek z wizją i pasjonatka tradycji góralskiej Beskidu Śląskiego. Choreografia, którą tworzy, pieśni, które wybiera i aranżuje do programów „Równicy” nieodmiennie, od lat 20 zachwycają publiczność. W taki sposób np. porywa serca utwór ostatnio napisany przez panią Renię „Pod Równicą mostek ugino się”.

Estrada Regionalna „Równica” została założona w listopadzie 1995 roku przy Szkole Podstawowej nr 1 w Ustroniu. Inicjatorką była ówczesna dyrektor. O prowadzenie zespołu poproszono panią Renatę Ciszewską.

Odtąd „Równica” cieszy widzów pięknem tańca, śpiewu i stroju Śląska Cieszyńskiego rozsławiając go w kraju i za granicą. Wielokrotnie zespół zdobywał laury na festiwalach i konkursach ; wśród najważniejszych warto wymienić Nagrodę im. Wojciecha Korfantego przyznawaną przez Związek Górnośląski, Nagrodę Polskiego Radia Katowice im. Stanisława Ligonia, Nagrodę im. Ks. Leopolda Jana Szersznika w dziedzinie upowszechniania kultury Śląska Cieszyńskiego, kilkakrotnie Grand Prix Śląskiego Śpiewania, Nagrodę Wojewody Śląskiego „Śląskie na 5”. W 2005 roku otrzymał tytuł Reprezentacyjny Zespół Miasta Ustroń. Koncertował około 1400 razy! Przez zespół przewinęło się w tym czasie około 120 dzieci tańczących i śpiewających, w których miłość do małej ojczyzny, do ludowej tradycji, śpiewu i tańca pozostanie już na zawsze.

Nie byłoby tańca i śpiewu bez kapeli. Przez te 20 lat grało w niej wielu muzyków. Pierwszą kapele tworzyli Tadeusz Michalak, Zdzisław Kozina, Wiktor Pieczonka, Tadeusz Papierzyński, Gazurek Anna i Łukasz Łupieżowiec. Wiele lat grali pan Gustaw Morżoł, pan Władysław Grosz, Arkadiusz Grosz, Agnieszka Górniok, Bartosz Chrapek.

Obecnie trzon kapeli to Marcin Cieślar na akordeonie, Maciej Rozenberg na skrzypcach i Patrycja Cieślar na kontrabasie.

Strój cieszyński , dla nas najpiękniejszy – kabotki, przepaski, wyszywane suknie, fartuchy i maszki, koszule i nogawice – o to wszystko dba pani Lidia Hławiczka. Pierze, krochmali, bigluje. Zapina, czesze i wiąże. I tak od 17 lat.

Jeszcze długo rozbrzmiewać będą w naszych sercach miłe echa tego niezwykłego, niemal trzygodzinnego koncertu. Wierzymy, że „Równica” śpiewać i tańczyć będzie zawsze, bo przecież od zawsze piękno Beskidów inspirowało mieszkańców, by tworzyć pieśni, by tańcem wyrażać uczucia.

Leć pieśniczko, leć daleko,

O beskidzkiej śpiywej ziemi,

Niech cie niesie wiatrym echo

I lasami zielonymi…

Zarząd Stowarzyszenia Kulturalnego „Równica” dziękuje serdecznie wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przygotowania i przeprowadzenia koncertu jubileuszowego. Publiczności za przybycie i aplauz, Urzędowi Miasta za fundusze i tort, pracownikom Domu Kultury Prażakówka za pomoc organizacyjną, pani Magdzie Kozłowskiej za prowadzenie koncertu, darczyńcom za wsparcie finansowe, dyrekcji Ośrodka Szkoleniowo Wypoczynkowego „Szarotka” za przygotowanie obfitej strawy dla ciała po koncercie, dyrekcji hotelu Stok za setki talerzyków i filiżanek, redakcjom Gazety Ustrońskiej i Głosu Ziemi Cieszyńskiej za przychylne recenzje, pani Renacie Muszer za wrzosową łąkę, która dopełniła scenografię, rodzicom za cierpliwość i pracę przed, w trakcie i po koncercie oraz wielu, wielu osobom za wszelką pomoc!


SZCZYGLIK 2013 Nagroda im. prof. Adolfa Dygacza

Laureaci Przeglądu Finałowego XX Regionalnego Przeglądu Pieśni im. prof. Adolfa Dygacza „Śląskie Śpiewanie 2013″
6 i 7 maja 2013 w Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śląskich, odbył się Przegląd Finałowy XX Regionalnego Przeglądu Pieśni im. profesora Adolfa Dygacza „Śląskie Śpiewanie 2013”.
W Przeglądzie wzięło udział 83 solistów i zespoły zakwalifikowane w trakcie eliminacji rejonowych odbywających się od 19 marca do 26 kwietnia 2013 roku.
Jury w składzie: Janina Lipińska-Dygacz, prof. Helena Synowiec, Magdalena Banach Makaruk, Karolina Banach, Kazimierz Ratajczak, Józef Wierzgoń, Marek Piotrowski, Sławomir Jarzyna, Tomasz Wrona oceniało wykonawców, biorąc pod uwagę następujące kryteria: dobór repertuaru, zachowanie cech gwarowych, walory wokalne, akompaniament, ogólny wyraz artystyczny.
Przez scenę Miejskiego Domu Kultury w Piekarach Śląskich przewinęło się 1300 wykonawców oraz około 200 instruktorów, akompaniatorów i członków kapel.
Decyzją Jury Grand Prix oraz statuetkę Szczyglika „Śląskiego Śpiewania” w tym roku otrzymuje -
Dziecięca Estrada Regionalna „Równica” z Ustronia.

DZIĘKUJEMY!!!


Nagroda im. Wojciecha Korfantego 2012


Związek Górnośląski tradycyjnie od 20 lat w przeddzień urodzin wielkiego Syna Ziemi Śląskiej Wojciecha Korfantego, wręczył w Siemianowicach Śląskich nagrody jego imienia. Wydarzenie to miało miejsce około kilometra od miejsca urodzenia wielkiego budziciela polskości na Śląsku, dyplomaty i Dyktatora III Powstania Śląskiego w 1921 roku oraz Powstania Wielkopolskiego. Uroczystość wręczenia nagród zaszczycili swoją obecnością: Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Andrzej Gościniak, Prezes Związku Górnośląskiego Andrzej Stania, Przewodniczący Kapituły Nagrody prof. Wojciech Świątkiewicz, pierwszy Prezes Związku Andrzej Klasik, kapelan Związku Górnośląskiego ks. Paweł Buchta oraz proboszcz pobliskiej parafii Krzyża Świetego ks. Stanisław Nocoń. Obecni byli również przedstawiciele Zarządu Głównego Związku oraz Prezesi Kół i Bractw.

Nagrodę promocyjną otrzymał Zespół Estrada Regionalna”Równica” z Ustronia  za całokształt pracy artystycznej promującej kulturę Śląska Cieszyńskiego w kraju i za granicą.


15 LAT MINĘŁO…

Dnia 13 listopada 2010 roku w Miejskim Domu Kultury „Prażakówka” odbył się uroczysty koncert z okazji 15-lecia Dziecięcej Estrady Regionalnej „Równica” – Reprezentacyjnego Zespołu Miasta Ustroń.

„Prażakówka” widziała już wiele, ale takiego koncertu, takiego Jubileuszu z pewnością jeszcze nie!

Pani Renata Ciszewska, dyrektor artystyczny Zespołu już od wakacji myślała nad koncepcja koncertu, Równiczanie w pocie czoła i z determinacją,  w czasie wielogodzinnych prób dążyli do doskonałości, instrumenty Kapeli rozgrzane były do czerwoności…

Zarząd Stowarzyszenia i Rodzice dwoili się i troili, by bankiet po koncercie był bez zarzutu i był ucztą zarówno dla ciała , jak i dla ducha…

Nadszedł uroczysty dzień: stroje odświeżone, kabotki bielutkie, sztywno wykrochmalone, kapela w gotowości, trema też.

Już na dwie godziny przed koncertem zaczęli schodzić się goście zaproszeni, rodzice i wielbiciele – wierna od lat publiczność. Im bliżej „ godziny zero”, tym tłoczniej na widowni, tym mniej wolnych krzeseł i miejsc stojących.

Wreszcie kurtyna poszła w górę!

Tak oczekiwany przez publiczność i licznie przybyłych gości koncert nie zawiódł. Zespół zagrał, zatańczył i zaśpiewał z brawurą i z sercem. Pokazał się od najlepszej strony – młodzieńczy, autentyczny, ale i profesjonalny.

Program koncertu zawierał radosne, żywe pieśni i tańce, wzruszał też liryczną nutą, co i rusz przerywany brawami publiczności. Choreografia dopracowana w każdym szczególe, scenografia i światła dopełniały całości i wydobywały nastrój każdego utworu.

Publiczność nagrodziła młodych artystów owacjami na stojąco!

Wszystkiemu bacznie przyglądał się Prezes Polskiej Sekcji CIOFF.

A potem były podziękowania od czarującej i eleganckiej Pani Renaty Ciszewskiej dla członków Zespołu, Zarządu, Rodziców, przedstawicieli władz lokalnych, sponsorów, zaprzyjaźnionych zespołów ludowych i przyjaciół oraz gratulacje ze strony tychże dla Zespołu jak i pani Renaty Ciszewskiej.

Szczególną chwilą – wzruszającą – było wejście na scenę dawnych członków Zespołu oraz małych dzieci, które w „Równicy” stawiają swoje pierwsze taneczne kroki.

Wśród podziękowań, gratulacji i kwiatów były też słodkie serca z piernika – pamiątka dla wszystkich członków Zespołu. Wyjątkowe wyróżnienie za 10 lat pracy w Zespole otrzymali: Pan Władysław Grosz – szef Kapeli, Patrycja Jędrusik oraz Samuel Hławiczka. Jubilaci, nie kryjąc wzruszenia, odebrali z rąk dyrektora artystycznego pamiątkowe portrety w strojach regionalnych.

Pani Renata Ciszewska nie zapomniała o tradycyjnej pieśni wieńczącej koncert, a odśpiewanej z publicznością – „Ojcowski dom” zabrzmiało w „Prażakówce”.

Na finał, dla uświetnienia uroczystości, ‘z nieba’ posypało się kolorowe konfetti i balony, a w sali bankietowej na członków Zespołu oraz zaproszonych gości czekał tort, a następnie wspólne muzykowanie i tańce z Kaszubskim Zespołem Pieśni i Tańca „Kościerzyna” . Prezentem dla „Równicy” był również występ pary tanecznej z Argentyny, która przedstawiła tradycyjne tango.

Zarówno koncert, jak i cały Jubileusz zapadnie głęboko w naszej pamięci i sercach.

Wszystko to nie udałoby się bez zaangażowania i wsparcia organizacyjnego i finansowego bardzo wielu ludzi dobrej woli, których trudno byłoby tu wszystkich wymienić.

Wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania i uświetnienia Jubileuszu składamy serdeczne podziękowania.

Z tej okazji szczególnie chcemy gorąco podziękować za życzenia i udział w naszej uroczystości:

Ireneusz Szarzec Burmistrz Miasta Ustroń

Stanisław Malina Przewodniczący Rady Miasta Ustroń

Barbara Nowotek–Żmijewska Dyrektor Domu Kultury „Prażakówka”

Czesław Gluza Starosta Cieszyński

Zygmunt Łukaszczyk Wojewoda Śląski list gratulacyjny

dr. Izabela Migocz Adam Pastuch Zespół „Śląsk” im.Stanisława Hadyny

prof. dr hab. Daniel Kadłubiec

prof. dr hab. Alojzy Kopoczek

Anna Ziomkowska Jan Dittrich Przedstawiciele Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Kościerzyna”

Estrada Ludowa „Czantoria”

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej

Zespół Pieśni i Tańca „Olza” z Cieszyna

Pastor Piotr Wawry

Ksiądz Proboszcz Antoni Sapota

Swakoń Józef wraz z Małżonką Przedstawiciele Koła Ziemi Cieszyńskiej

Czyż-Tomiczek Bogumiła Dyrektor Szkoły Nr.1 w Ustroniu

Kulis Iwona vice Dyrektor Szkoły Nr.1 w Ustroniu

Tatar Izabela przedstawiciel Rady Miasta

Szczypka Leszek Dyrektor Gimnazjum Nr.1 w Ustroniu

Marszałek Andrzej Radny Sejmiku Wojewódzkiego

Jan Szwarc

Józef  Wierzgoń Chór Przyjaźń z Karwinej

Jerzy Chmiel Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF

dr. Danuta Chwajol Polski Związek Kulturalno-Oświatowy w Republice Czeskiej

Rada Zbójnicka Gromady Górali na Śląsku

Zbójnik nad zbójnikami Daniel Kadłubiec

Wielki Zbójnik Jan Sztefek

Sponsorzy;

Zbigniew Legierski z Koniakowa

Urszula i Henryk Tomaszkowie Chata Zbójnicka z Równicy

Czesław Matuszyński kolej linowa „Czantoria”

Marzena i Zbigniew Szczotka

Konrad Owczarek firma „Kosta”

Wanda i Zbigniew Niemiec

Magdalena Fober i Agnieszka Barabosz

Miejski Dom Spokojnej Starości w Ustroniu

Ilona Niedoba

Michał Bożek firma „Ustronianka”

Renata Muszer

Dziękujemy  Rodzicom jak i wszystkim którzy zaangażowali się w Uroczystość

Dziękujemy również tak licznie przybyłej publiczności z obu stron Olzy i ziemi Cieszyńskiej

Zespół E.R „Równica”

http://www.ustron.pl/fotogaleria-310-uroczystykoncertzokazjijubileuszu15leciadzialalnosciestradyregionalnej2B2382203Brownicy2B2382213B.htm

Estrada Regionalna „Równica” powstała w listopadzie 1995 roku przy Szkole Podstawowej nr 1 w Ustroniu. Choreografem i kierownikiem artystycznym zespołu jest Renata Ciszewska. Grupa liczy około 40 dzieci tańczących i śpiewajacych. „Równica” koncertowała kilkaset razy w kraju i za granicą m. in. w Czechach, Niemczech, Hiszpanii, Grecji, na Węgrzech, na Słowacji we Włoszech i w Portugalii. Corocznie uatrakcyjnia wiele imprez kulturalnych. Oryginalny repertuar powstał w oparciu o rzadko śpiewane pieśni i tańce regionu Ziemi Cieszyńkiej, utwory poetyckie a także kolędy, pastorałki i pieśni religijne. Profesjonalne, a równocześnie żywiołowe występy zespołu urzekają perfekcyjną choreografią i reżyserią oraz mistrzowskim wykonaniem.

ER „Równica” obchodziła w 2010 roku 15-lecie i ma na koncie wiele osiągnięć, w tym:

  • zajmuje czołowe miejsca w wielu konkursach,
  • bierze udział w festiwalach,
  • nagrywa i wydaje płyty ze swoim repertuarem,
  • w 2008 roku otrzymała certyfikat uprawniający do reprezentowania polskiej sekcji CIOFF (Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej) w kraju i za granicą
  • została wyróżniona Znakiem Promocyjnym „Beskidzki Produkt na 5″
  • dnia 22 sierpnia 2010 roku Zespół otrzymał prestiżową Nagrodę Powiatu Cieszyńskiego w Dziedzinie Kultury im.ks.Leopolda Jana Szersznika w kategorii upowszechniania kultury, uznając zasługi związane z całokształtem działalności służącej popularyzacji kultury, a w tym szczególnie pieśni oraz biorąc pod uwagę wynikającą stąd promocję regionu i kultury Śląska Cieszyńskiego



^ Powrót do góry ^
Estrada Regionalna Równica by Gekiyaku @ 2009